Netspil – fejl ved berøring af bolden i modstandernes spilleområde over nethøjden.

En hæver løber og hopper op for at hæve en bold, der stadig befinder sig i hans spilområde.

En modstander hopper op og slår bolden mens den del af bolden han slår til stadig befinder sig i hæverens spilområde.

En hæver hopper op og skubber bolden ned i modstandernes 5'er hjørne. Han berører dog en del af bolden som befinder sig i modstanderens spilområde.

1. dommeren dømmer overrakt da en spiller hopper op og "tipper" bolden. En del af bolden befinder sig stadig i spillerens spilområde men hun berører også en del af bolden der befinder sig i modstandernes spilområde. Er dette korrekt af 1. dommeren?

Regel 11.1.1

Guidelines 14.1, 14.2

Regel 13.2.1, 13.3.1

13.3.1