Netberøringer

En spiller blokerer et lop fra en modstander og trækker derefter hans hånd ned i den del af nettet, der befinder sig udenfor antennen. Er dette en netfejl?

Efter en spiller havde slået bolden i gulvet gik en spiller i nettet. Hvad tæller først; bold i gulvet eller en efterfølgende netberøring?

Regel 11.3.2

Regel 8.2, 11.3.1