Forsinkelser og uberettigede anmodninger

En træner tager en time-out samtidigt med at 1. dommeren fløjter til serv. 2. dommeren fløjter time-outen præcis samtidigt med at 1. dommeren fløjter til serv. Hvad gør dommerne her, for at håndtere situationen korrekt?

​Et hold skifter først deres libero med en bagspiller dernæst, inden for samme spilperiode, med en anden libero. 2. dommeren retter dette og lader spillet fortsætte. Er dette korrekt procedure for begge dommere?

Regel 15.11.1.1, 16.1.1, 16.2.2

Regel 19.3.2.1, 19.3.2.9 Guidelines 16.1